O co w tym chodzi?
Wyobraźmy sobie, że jesteśmy komisem samochodowym, skupujemy samochody od osób fizycznych nieprowadzących DG i następnie odsprzedajemy te pojazdy swoim klientom (obojętne jakim).
Na potrzeby przykładu przyjmijmy, że nabyliśmy pojazd od osoby fizycznej nieprowadzącej DG za kwotę 90.000 PLN. Oczywiście nie dostaliśmy żadnej faktury, gdyż sprzedawca dokonał sprzedaży w ramach zwykłego zarządu majątkiem prywatnym (był to prywatny samochód sprzedawcy).
Przyjmijmy ponadto, że znaleźliśmy nabywcę, który odkupił od nas ten sam pojazd za kwotę 102.300 PLN, co dało nam marżę na poziomie 12.300 PLN.
Gdybyśmy naszą sprzedaż musieli opodatkować na zasadach ogólnych, odprowadzając VAT wyliczony metodą „w stu” od całej kwoty brutto uzyskanej od nabywcy (a więc od 102.300 PLN), to musielibyśmy odprowadzić ponad 19.000 PLN VAT, a więc znacznie więcej niż wyniosła nasza marża (12.300 PLN). Czysty absurd. A jest on generowany przez to, że nie mamy jak odliczyć VAT od zakupu pojazdu (bo dokonaliśmy zakupu od nie-podatnika), natomiast musimy naliczyć VAT od sprzedaży.
Na szczęście w tego typu sytuacji możemy zastosować specjalną procedurę rozliczania VAT – procedurę marży, o której mowa w art. 120 ust. 4 UoVAT. Polega ona na tym, że w sytuacji jak z przykładu powyżej, odprowadzamy VAT nie od całej kwoty brutto, za którą sprzedaliśmy pojazd (a więc nie od 102.300 PLN), a jedynie od marży, którą uzyskaliśmy na tym pojeździe (czyli w naszym przypadku od kwoty 12.300 PLN).
Jak należy taką transakcję wykazać w części ewidencyjnej nowego JPK_VAT?
W takiej sytuacji:
- w ewidencji podatku należnego zaznaczamy kod MR_UZ, wykazujemy marżę netto (10.000 PLN) w polu K_19, podatek od marży netto (2.300 PLN) w polu K_20, a dodatkowo kwotę brutto uzyskaną z tytułu sprzedaży (102.300 PLN) w polu SprzedazVAT_Marza;
- w ewidencji podatku naliczonego wykazujemy kwotę brutto zakupu (a więc 90.000 PLN) w polu ZakupVAT_Marza (robimy to w miesiącu powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży, a nie w miesiącu dokonania zakupu); wykazujemy tę kwotę jedynie do celów sprawozdawczych, podatku żadnego nie odliczamy, gdyż nie ma żadnego podatku naliczonego skoro zakup był od osoby fizycznej nieprowadzącej DG.