Na naszej facebookowej grupie „Akademia VAT” padło pytanie o kod TP w nowym JPK_VAT. Pomyślałem, że osoby spoza grupy mogą również być zainteresowane odpowiedzią.
PYTANIE:
Mamy spółkę X oraz prokurenta A, który jest prokurentem w spółce X. Spółka X dokonuje transakcji z żoną prokurenta A. Czy ta transakcja powinna być w nowym JPK_VAT oznaczona kodem TP?
ODPOWIEDŹ:
Prokurent A i spółka X, w której A jest prokurentem, to podmioty powiązana na podstawie art. 11a ust. 1 pkt 4 lit. a) w zw. z art. 11a ust. 2 pkt 2 UoCIT (prokurent A wywiera znaczący wpływ na spółkę X poprzez faktyczną zdolność do podejmowania kluczowych decyzji).
Małżonka prokurenta też jest podmiotem powiązanym ze spółką X na podstawie art. 11a ust. 1 pkt 4 lit. b (jest małżonką osoby wywierającej znaczny wpływ na spółkę X).
Z powyższego wynika, że w przypadku analizowanej transakcji (pomiędzy spółką X a małżonką prokurenta A w spółce X) powinien być zastosowany kod TP.
***
Jeżeli zajmujecie się zawodowo podatkami (pracujecie np. w księgowości, doradztwie podatkowym, działach finansowych, audycie itd.) lub też wiążecie z podatkami swoją profesjonalną przyszłość, serdecznie zapraszam do dołączenia do naszej grupy na Facebooku. Zapraszam również do obserwowania mojego profilu na FB oraz do subskrypcji mojego kanału na YT.