• Przejdź do głównej nawigacji
  • Przejdź do treści

Akademia VAT

Dawid Milczarek

  • O mnie
  • Nowe TAXGURU
  • Twoje konto
  •  

Analiza kodu GTU_13 – nowy JPK_VAT

dmeight · 1 października 2020 ·

Mój pierwszy „plenerowy” filmik poświęcony VAT jest już gotowy ;). Na tapetę wziąłem kod GTU_13 dotyczący usług transportowych i w jego kontekście omawiam – sprawiające problemy wielu osobom – doliczanie kosztów transportu / wysyłki na fakturze dokumentującej sprzedaż towaru.

Miłego oglądania :).

(Koniecznie zasubskrybujcie mój kanał na YT).

EDIT:

Jeszcze tytułem uzupełnienia trzy kwestie:

  1. W materiale video nie wspomniałem o najważniejszym, a więc o podstawie prawnej. Na to, że koszty transportu powinny być w omówionych w filmiku przypadkach traktowane jako element podstawy opodatkowania z tytułu dostawy towarów, a nie jako wynagrodzenie za odrębną usługę transportową, wprost wskazuje art. 29a ust. 6 pkt UoVAT („Podstawa opodatkowania obejmuje: koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, TRANSPORTU i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy”).
  2. Główna teza z mojego wywodu – a więc że przerzucenie kosztów transportu na fakturze dokumentującej dostawę towarów najczęściej nie stanowi odrębnej usługi transportowej i w związku z tym kod GTU_13 w 99% takich przypadków nie będzie miał zastosowania – odnosi się zarówno do dostaw krajowych, jak i WDT czy eksportu towarów.
  3. Oto namiary na wyrok NSA I FSK 661/17, w którym sąd odrzucił tezę, jakoby odrębne wykazanie na fakturze poszczególnych elementów świadczenia kompleksowego powodowało samo w sobie, że mamy w związku z tym odrębne świadczenia na gruncie VAT: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/12EF474FBE

VAT jpk_vat, kod gtu_13, podstawa opodatkowania, świadczenie kompleksowe, usługi transportowe

Dawid Milczarek - Akademia VAT © 2025 · Regulamin · Polityka prywatności